Ród Rodrigandów Tom III
Ku Mapimi:
Meksyk. Doktor Sternau i Unger z pomocą Bawolego Czoła unikają zasadzki przygotowanej przez Cortejo w drodze do hacjendy del Erina, następnie rozgramiają jego bandę i udaremniają kolejne napaści. Ośmieszeni i pozbawieni dotychczasowych funkcji dwaj oficerowie z oddziału Juareza, przebywającego na terenie hacjendy, wracają do niej z bandą opryszków i porywają wiekszość jej gości. Doktorowi Sternauowi – podczas transportu do kamiennej piramidy – udaje się umknąć porywaczom.
Pantera Południa:
Porwanych i zamkniętych w piramidzie uwalnia Sternau, Antonio Unger i Bawole Czoło. Wkrótce potem dochodzi do bitwy między Apaczami a Komanczami, którzy przybywają tu coraz liczniej. Nasi bohaterowie wraz z Apaczami wycofują się tajnym korytarzem przez piramidę. W porcie Guaymas wsiadają na statek “Lady”, przejęty wcześniej przez pirata Landolę. Kapitan chwyta wszystkich, a następnie wysadza na bezludnej wyspie gdzieś na Oceanie Spokojnym. Przyjdzie im tam spędzić wiele następnych lat.
CYKL RÓD RODRIGANDÓW:
Wielotomowa powieść Karola Maya przedstawia 20 lat z dziejów hiszpańskiego rodu Rodrigandów, obfitująca w liczne przygody związanych z nią bohaterów:
- pozytywnych: niemieckiego doktora Carlosa Sternaua, braci Unger oraz syna jednego z nich – Kurta, wodza Apaczów – Niedźwiedzie Serce, wodza Miksteków – Bawole Czoło, traperów Czarnego Gerarda, Sępiego Dzioba, Małego Andre, Grandeprise’a, zbójcy Mariano, lorda Drydena, prezydenta Benito Juareza, przemytnika Mindrella i hacjendera Pedro Arbelleza;
- negatywnych: Gasparino Cortejo z synem, “hrabią” Alfonso, Pablo Cortejo z córką Josefą, pirata kapitana Enrique Landolę, doktora Hilario, Arrastro, generała Miramona.
KAROL MAY (1842-1912)
Powieściopisarz niemiecki, znany głównie z powieści przygodowych o Dzikim Zachodzie. Do piątego roku życia był niewidomy, odzyskał wzrok dzięki operacji. Początkowo pracował jako nauczyciel. Potem popadał w konflikty z prawem i kilka razy trafił do więzienia. Właśnie w więzieniu odkrył swój talent pisarski. Po wyjściu na wolność podjął pierwsze poważniejsze próby literackie. W roku 1875 przybył do Drezna i pracował tam jako redaktor. W roku 1877 został etatowym pisarzem.
Przełom w jego karierze literackiej nastąpił w 1882 r. Wtedy to zaczął opisywać przygody swoich bohaterów w egzotycznych krainach: na Dzikim Zachodzie i Bliskim Wschodzie. Sławę przyniosła mu szczególnie seria powieści dziejących się na Dzikim Zachodzie, których najbardziej znanymi bohaterami byli Winnetou, szlachetny wódz Apaczów, i jego biały przyjaciel Old Shatterhand.