Przygodami dobrego wojaka Szwejka literatura czeska przebojem wbiła się do literatury światowej.
Książka zawiera mało znane w Polsce opowiadania Jarosłava Haška poprzedzające napisaną później szwejkowską epopeję. Obejmuje ona również opowiadania syberyjskie, które - jak twierdzą haszkolodzy - stanowiłyby fabularną podstawę dalszych przygód dobrego wojaka Szwejka, gdyby pisarz zdołał swoją powieść ukończyć. W wyborze znalazły się też inne opowiadania Haska, których akcja dzieje się w Galicji.
Bohater powieści Jaroslava Haška to niepozorny człowieczek, postawiony w obliczu tępej machiny biurokratyczno-wojskowej. Broni się przed nią mieszaniną sprytu i szyderstwa, demaskuje małość otoczenia. Wykonuje otrzymywane rozkazy tak dokładnie, że sprowadza całą sytuację do absurdu. Jego dążenie do przetrwania, ubrane w maskę ślepego posłuszeństwa, doprowadza zwierzchników do bezsilnego szału. Nie wiedzą, czy mają do czynienia z genialnym kpiarzem, czy kompletnym matołem.
Powieść „Przygody dobrego wojaka Szwejka” jest arcydziełem literatury antywojennej. Stanowi podzwonne dla rozlatującej się monarchii austro-węgierskiej. Obnaża knowania polityków, których efektem jest rzeź milionów ludzi podczas strasznej wojny.