Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Poznań
Miasto nad Wartą, leżące na pograniczu pojezierzy Poznańskiego i Gnieźnieńskiego, to historyczna i administracyjna stolica Wielkopolski, znana z bogatej historii i szeregu unikatowych zabytków. Poznań był niegdyś jednym z najważniejszych grodów państwa piastowskiego i siedzibą pierwszego biskupstwa polskiego, spoczywają tu pierwsi władcy Polski. Miasto, liczące ok. 570 tys. mieszkańców, jest także ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i akademickim oraz gospodarzem Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Skąd się wzięła nazwa Poznań?
Działo się to w czasach, gdy trzej słowiańscy bracia: Lech, Czech i Rus, rozjechali się w różnych kierunkach świata w poszukiwaniu terenów do osiedlenia. Po wielu latach tęsknota sprawiła, że spotkali się Rus i Czech i postanowili odnaleźć dawno niewidzianego Lecha. Ten zaś przed laty, kiedy się rozstali, skierował się na zachód i osiadł w ogromnej puszczy na obszarze dzisiejszej Wielkopolski.
Pewnego dnia Lech wybrał się na polowanie i w pogoni za turem dotarł do miejsca, gdzie rzeka Cybina uchodzi do Warty. Tam zauważył dwóch zbrojnych mężów na czele dużego oddziału. Kazał zadąć w rogi bojowe, zamierzając przepędzić wroga ze swojego kraju. Już podniósł miecz, aby dać sygnał do walki, gdy twarze mężów wydały mu się znajome. Wytężył wzrok i... krzyknął donośnym głosem „Poznaję, poznaję!”. A i przybysze zaczęli wznosić przyjazne okrzyki „I my poznajemy. Witaj bracie kochany!”. Mimo upływu lat bracia się rozpoznali. Lech postanowił uczcić spotkanie i na pamiątkę kazał w tym miejscu założyć gród, nadając mu nazwę Poznań.
Historycy nie do końca wierzą w takie pochodzenie nazwy miasta i jej etymologii doszukują się w imieniu nieznanego z historii lokalnego księcia Poznana.