Czternaście lekcji, które zmienią Twoje życie na lepsze!
Nowe zaktualizowane wydanie kultowego poradnika!
Mała książka, która może wiele zmienić i waży tyle, co perspektywa lepszego życia: z samym sobą i z innymi! Bo o to właśnie chodzi w 14 wykładach, a raczej konkretnych, popartymi przykładami lekcjach, jak komunikować się i porozumieć: z naszym wewnętrznym “ja” i ze światem zewnętrznym, by przeżyć życie jak najpełniej, w zgodzie z nami "od środka" i w porozumieniu - z partnerem/partnerką, znajomymi, nieznajomymi, a nawet z grupą, która zdaje się być przeciwko nam.
- Czym różni się asertywność od zachowania agresywnego i uległego?
- W jaki sposób powiązana jest głęboko z poczuciem własnej godności i szacunkiem dla samego siebie?
- Od jakich okoliczności zależy?
- Co uniemożliwia nam bycie sobą?
- Czy można być asertywnym w związku?
- Dlaczego gniew jest bezcennym darem człowieka?
I wreszcie - jak uspokoić wewnętrznego krytyka, by stać się asertywnym i łagodnym wobec samego siebie? - to ledwie początek pytań, na jakie uzyskujemy odpowiedź, by poprzez kolejne lekcje nauczyć się najważniejszego: jak wziąć odpowiedzialność za kształt swoich relacji z otoczeniem.
Podstawą koncepcji zachowań asertywnych jest przekonanie, że człowiek nie tylko ma prawo wybrać, jak chce żyć (o ile nie krzywdzi tym innych), lecz również – iż jest to możliwe do wykonania i zależy przede wszystkim od niego samego. Dlatego autorka uczy nas kolejno m.in.: jak mówić "nie", jak radzić sobie z sytuacjami oceniania, w jaki sposób reagować na krytykę, by nie czuć, że to rodzaj wyroku, jak naturalnie i bez skrępowania przyjmować pochwały, dlaczego nie należy wstydzić się zakłopotania, jak radzić sobie z poczuciem winy albo krzywdy, albo czy właściwe jest wyrażanie gniewu.
Kapitalne znaczenie ma tu fakt, że na wszystko dostajemy przykłady konkretnych sytuacji i rozmów, prowadzonych w sposób asertywny i nieasertywny, teoria łączy się więc z niezbędną praktyką.
O Autorce:
Maria (Majka) Król-Fijewska: Psycholożka kliniczna. Psychoedukacją i psychoterapią zajmuje się od 1980 roku. Jest autorką polskiej wersji treningu asertywności, łączącego pracę nad zachowaniem z elementami doświadczeniowymi. Prowadzi psychoterapię w podejściu humanistyczno – doświadczeniowym, zajmuje się edukacją i superwizją terapeutów i trenerów. Współzałożycielka Ośrodka Intra. Wykłada w szkole Psychoterapii Intry, gdzie jest odpowiedzialna za program. Autorka książek m.in. „ Tam i stamtąd. Psychologiczne mechanizmy uzależnienia od alkoholu”, „Stanowczo, łagodnie, bez lęku”, „Trening asertywności”, oraz wraz z Piotrem Fijewskim: „Asertywność menedżera”, „Zaklęcie na bycie sobą”, „Nieobecni”. Pod jej redakcją powstała książka monograficzna „Doświadczanie a psychoterapia”. Przez wiele lat związana z magazynem „Charaktery”, gdzie opublikowała szereg artykułów. Ma męża, 4 dzieci i 6 wnuków. Mieszka pod Warszawą. Jest panią psa Tazariusza.